Adliye Personeliyle İletişim, Ön Büro İşlemleri ve Dava Dosyası İnceleme

Eğitim

Adliye Personeliyle İletişim, Ön Büro İşlemleri ve Dava Dosyası İnceleme

Hazırlayan: Ensar Baturman

Süre: Toplam 12 Dakika

Bölüm Sayısı: 3

Genel Bakış

Teknoloji gelişiyor. Mesela avukatlar için kullanıma sunulmuş CELSE programının sağladığı avantajları artık daha iyi hissediyoruz. Teknolojinin yetişemediği yerler de yok değil. Adliye içindeki organizasyona ve iş yapış kurallarına hâkim olmak için belirli yönetmelikleri okumamıza ihtiyaç var. Biraz da iletişim. Başarılı bir iş bitirme sürecinin olmazsa olmazı diyebiliriz. Ama nasıl? En çok tartışılan konulardan biri de, dosya inceleme ve dosyadan evrak alınması. Uygulamadaki haliyle hepsi bu içerikte.

Devamını Göster

Bölümler

1. Gelişime Ayak Uydur, Mevzuatı Bil

04:50

Artık çoğu işimizi UYAP üzerinden hallediyoruz; ancak bu koşuşturmamıza asla engel olmuyor. Bilgisayarımız her an yanımızda olmayabilir; ancak bizim için geliştirilen programları iyi kullanmak bilgisayarımızın yerini bazen doldurabilir. Teknoloji gelişirken biz de okumaktan ve öğrenmekten vazgeçmiyoruz. Adliyelerde talepte bulunurken ve aksayan işlere sitem ederken bir şeyi çok iyi bilmeliyiz: Taleplerimizi yasalara dayandırmak. Bizim için hangi yönetmelikleri bilmek çok önemli? Hepsi bu bölümde.

2. Ön Büro İşlemlerinde Önemli Noktalar ve Adliye Personeli ile İletişim

03:58

Ön büro aracılığı ile genel dava dosyalarımıza delil veya başka dokümanlar sunarız; ancak bu işlemleri yaparken dikkat etmemiz gereken bazı hususlar var. Daha az çabayla daha iyi ve eksiksiz sonuçlar almak için bu püf noktalara kulak vermekte fayda var. Adliye içerisinde bu ve buna benzer birçok işlemi yaparken müvekkillerimizden çok adliye personelleriyle iletişim halinde oluruz. Avukat kimliğimizi, herkesin stresli olduğu bir çalışma ortamında daha iyi yansıtmak ve işleri daha keyifli hale getirmek için birkaç önerimiz olacak. Daha fazlası için şimdi izlemeye başla.

3. Dava Dosyasının İncelenmesi ve Örnek Alınması

02:31

Oldukça tartışmalı bir konuydu. Danıştay 10.Dairesinin vermiş olduğu karar sonrası uygulamada bu işlemin nasıl gerçekleşeceği artık tam olarak netleşti. Özellikle vekâletimizin olmadığı dosyaları incelerken oldukça zorlanırız. İpuçlarını ve önerileri bu bölümde paylaştık.

Benzer İçerikler