Hukuk Davalarında Duruşmaya Hazırlık ve Dava Süreci

Eğitim

Hukuk Davalarında Duruşmaya Hazırlık ve Dava Süreci

Hazırlayan: Pınar Durmaz

Süre: Toplam 44 Dakika

Bölüm Sayısı: 8

Genel Bakış

Mesleğe yeni başlamış olabilirsin veya avukatlık becerilerini artırma konusunda ipuçları içeren bir içerik izlemek istiyor olabilirsin. Dava dilekçesi ve cevap dilekçesi yazmadan önce izleyeceğin adımlara yönelik tavsiyelerden başlıyoruz. Özellikle tanık dinlenilen tahkikat duruşmalarında ve son hüküm duruşmasında ayrı ayrı dikkat edilmesi gerekenlere odaklanıyoruz. Hemen ardından dava aşamasında süreci aleyhe döndürebilecek hususları öğreniyoruz ki tek bir hata ile müvekkilimizin aleyhine olacak bir sonuca sebep olmayalım. İçeriğin sonlarına doğru hukuk davalarında daha uzun ve iyi beyanda bulunabilmeyi sağlayacak ufak tüyolar bulacaksınız.

Devamını Göster

Bölümler

1. Dava Dilekçesi Öncesi Hazırlık ve İzlenmesi Gereken Adımlar

10:00

İyi ve doğru bir dava dilekçesi yazmadan önce yürütülmesi gereken hazırlık süreci vardır. Müvekkilden olayın dinlemesi ile başlayan bu süreci, dilekçenin ana hatlarını oluşturacak diğer adımlar izler. Bilgisayarınızda dava dilekçenizi yazmaya başlamadan önce tamamlamanız gereken adımlar hakkında bilgi almak için bu bölümü izleyebilirsiniz.

2. Cevap Dilekçesi Öncesi Hazırlık

05:41

Hukuk davalarında hem yazılı yargılama usulünde ve özellikle basit yargılama usulünde cevap dilekçesinin önemi büyüktür. Ancak dava dilekçesi yazmaktan daha farklı bir süreç bizi bekler. Artık dosyada dava dilekçesi ve deliller vardır. Tüm stratejiyi ve cevap dilekçesinin içeriğini bunları dikkate alarak belirlemekte fayda var.

3. Tahkikat Duruşmasına Hazırlık

09:22

Hukuk davalarının en önemli aşaması diyebiliriz. Tanık ve bilirkişi raporları gibi delillerin tartışıldığı ve değerlendirildiği bu aşamada gösterdiğimiz çaba davanın seyrini belirler. Özellikle tanıkların dinlenmesi aşamasında nelere dikkat edilmesi gerektiği, uygulamada elde edilen tecrübe ışığında bu bölümde sizinle buluşuyor.

4. Son Hüküm Duruşmasına Hazırlık

02:34

Artık son aşama. Dilekçeler aşaması bitirildi, tahkikat aşaması sona erdi. Sözlü beyanda bulunabileceğiniz bu aşamaya iyi bir hazırlık, hakimin vereceği kararda etkili bir rol oynayabilir.

5. Dava Sürecinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

04:37

Yüzlerce duruşmaya girdikten sonra her duruşmada olanları not almış olsaydık, müthiş bir tecrübe kitabı ortaya çıkarabilirdik. Henüz böyle bir kaynağa sahip olmasak da yüzlerce duruşmaya girmiş biri tüm dava sürecinde özellikle dikkat etmemiz gerekenleri bize özetleyebilirdi. Bunu gerçekleştirmeye çalıştığımız bu bölüm sizi bekliyor.

6. Dava Aşamasında Süreci Aleyhe Döndürebilecek Olaylar

04:20

Çok iyi dilekçeler yazmış olabiliriz. Hatta konuyla ilgili mevzuata ve kararlara da hakim olabiliriz. Belki de müvekkilimiz hukuken tam anlamıyla haklı konumdadır. Ancak bazı hatalar, tüm süreci kontrol edilemez bir şekilde aleyhinize çevirebilir. Uygulamada en çok yapılan hatalar derlendi.

7. Duruşmalardaki Hitabetin Önemi

02:57

Hukuk davalarında her ne kadar yazılı yargılama usulü uygulansa da dilekçelerde yazdıklarımızı hakime aktarabilmek büyük önem taşır. Bu kadar fazla dosya yoğunluğunun olduğu bir ortamda, hakimler dilekçelerimizdeki en önemli hususları gözden kaçırabilirler. Vurgulamak istediğimiz her konuyu mahkemeye huzurunda etkili bir şekilde dile getirebilmenin bazı püf noktaları var.

8. Dava Sürecinin Gidişatını Belirlemede Rol Almak

03:54

Hukuki anlamda haklı olmak veya tam bilgi sahibi olmak hukuk davalarında her zaman başarıyı getirmeyebilir. Lehe sonuçlar almak için tam anlamıyla dosya üzerinde kontrolü sağlamak gerekir. Her işlemi titizlikle takip etmekle başlayan bu kontrol sürecinde başka neler yapmamız gerektiğini bilmek bize önemli ölçüde avantaj sağlayacak.

Benzer İçerikler