İş Hukuku Uygulamasında Karşılaşılabilecek Kritik Noktalar: Seri - II

Eğitim

İş Hukuku Uygulamasında Karşılaşılabilecek Kritik Noktalar: Seri - II

Hazırlayan: Pınar Durmaz

Süre: Toplam 19 Dakika

Bölüm Sayısı: 4

Genel Bakış

İşveren veya işçi avukatı olarak uyuşmazlık çözümlerinde müvekkillerinizi temsil ederken daha önce karşılaşmadığınız birçok sorunu çözmek konusunda kalabilirsiniz. Taraflar arasındaki iş ilişkisinin dinamik yapısı daha önce kitaplarda bile karşılaşmadığınız uygulamaya özgü sorunları ve çözüm yöntemlerini beraberinde getirir.

Devamını Göster

Bölümler

1. 1. Konu

07:58

Yıllık izin belgelerinin borcu söndüren belge olup olmadığı İş Hukuku uygulamasında en çok tartışılan konulardan biridir. Belgenin niteliği kadar diğer tartışmalı olan husus ise bu belgenin istinaf veya temyiz aşamasında sunulmasının yargılamayı ne derece etkileyeceğidir. Birçok Yargıtay Kararı ile konuya ilişkin detayları ve son güncel durumu öğrenmekte fayda var.

2. 2. Konu

03:39

Müvekkiliniz işçi veya işveren taraf olabilir. Eğer işçi tarafın vekilliğini yapıyorsanız yıllık izin ücreti iddiasını somutlaştırmak bakımından nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini bilmeniz gerekir. Tam tersi işveren tarafı da olabilirsiniz. İşte bu durumda da dava dilekçesinde bulunmanız gereken itiraz noktaları biliyor olmanız müvekkiliniz lehine en olumlu sonucu almanızı sağlayabilir.

3. 3. Konu

03:44

Yargıtay 2021 yılında istifa dilekçelerinde bulunması gereken bir hususa ilişkin çok önemli karar verdi. İşçi olan müvekkiliniz haklı sebebi olduğunu iddia ederek istifa edebilir. Ancak sadece bu yeterli değildir.

4. 4. Konu

03:04

Tanıklar, iş davalarının en önemli delillerindendir ve çoğu zaman bu delile başvurulması zorunlu hale gelir. Ancak sadece tanık beyanının yeterli olmayacağı bir konu vardır: O da giydirilmiş brüt ücreti hesabında dikkate alınan sosyal yardımlar. Sosyal yardımlar konusunda ispat bakımından neler yapılması gerektiğini öğrenmek müvekkiliniz için iyi bir hukuki avantaj sağlar.

Benzer İçerikler