Kiralanan Taşınmazın İlamlı Tahliyesi: Kiraya Veren Kaynaklı Sebepler

Eğitim

Kiralanan Taşınmazın İlamlı Tahliyesi: Kiraya Veren Kaynaklı Sebepler

Hazırlayan: HUBOX Orijinal

Süre: Toplam 23 Dakika

Bölüm Sayısı: 4

Genel Bakış

TBK’dan kaynaklanan sebepler ile tahliye davası sürecine bu eğitimle başlıyoruz. Bu eğitimde kiraya verenden kaynaklı sebepler ile tahliye davası sürecine değineceğiz. Özellikle kiraya veren tarafın vekiliyseniz Sulh Hukuk Mahkemesinde açacağınız davalar öncesinde her bir hukuki sebebin davaya konu edilebilmesi için gerekli şartları bilmeniz gerekir. Dava öncesi izlenmesi gereken yollar ve davayı açabilme şartları örnek olaylar ile aktarıldı.

Devamını Göster

Bölümler

1. Tahliye Sürecinin Şeması

02:53

Konut ve çatılı iş yerlerinin tahliyesi noktasında birden fazla hukuki yol bizi bekler. TBK’dan kaynaklanan tahliye sebepleri ile tahliye davası sürecine geçmeden önce özet bir şekilde bizi bekleyen süreçleri hatırlatmakta fayda var. Konutların veya iş yerlerinin kira ilişkisinden kaynaklı olarak tahliye edilmesi süreci öncesi önizleme niteliğindeki derleme, bu bölümde size aktarılıyor.

2. Gereksinim Sebebiyle Tahliye Davası

07:30

Uygulamadaki tahliye davalarının büyük çoğunluğunu oluşturuyor diyebiliriz. Hukuki sebebini TBK’dan alan bu davayı açabilmek ve lehe sonuçlar alabilmek gerek usul gerekse esas yönünden belirli şartların mevcut olması gerekir. Güncel Yargıtay kararlarına göre hangi durumların ihtiyaç hali sayıldığı özet bir şekilde anlatıldı.

3. Yeni Malikin Gereksinimi Sebebiyle Tahliye Davası

04:46

Kira ilişkisinden istediği menfaati elde edemeyen malikler, konutunu başka birine satma yoluna girişebiliyor. Böyle bir durumda yeni malik olan müvekkiliniz, satın aldığı konuttaki kiracıyı tahliye ettirmek için size başvurabilir. Bu davayı açmadan önce sürece ilişkin tüm detayları iyice bilmelisiniz. Henüz davayı açmadan önce sizi belirli süreler ve prosedürler bekler.

4. Yeniden İnşa ve İmar Sebebiyle Tahliye Davası

07:35

Bu davayı açmadan önce kavramlara ilişkin farklılıkları ve anlama geldiklerini iyi bilmeliyiz. Bir yapının yıkılıp yeniden yapılması ile onarım, değiştirme ve genişletme birbirinden çok farklıdır. Aynı şekilde onarım, değiştirme ve genişletme ile neyin kastedildiği örneklerle pekiştirmemiz gerekir. Bu dava sürecine dair tüm detayları bu bölümde bulabilirsiniz.

Benzer İçerikler