Müvekkille Görüşme ve Yargılama Sürecinde İletişim

Eğitim

Müvekkille Görüşme ve Yargılama Sürecinde İletişim

Hazırlayan: Ensar Baturman

Süre: Toplam 22 Dakika

Bölüm Sayısı: 3

Genel Bakış

Bir gün telefonunuz çalar. Arayan kişi ya hiç tanımadığınız biridir ya da mutlaka size birkaç kişi aracılığıyla rahatlıkla ulaşabilen biridir. Derdini anlatmaya başlar, dinlemek zorunda kalırsınız. İşte şimdi süreç başlıyor: Müvekkiliniz olmayan bu kişi ile ilk iletişiminizin nasıl olması gerektiği ve kendisine hukuki danışmanlığı ne şekilde vermeniz gerektiği cevaplandırılması gereken ilk soru. Bu kişinin daha sonra müvekkiliniz olması halinde ise yargılama sürecini de kapsayacak şekilde sağlıklı bir iletişim yönteminin benimsenmesi herkesin menfaatlerini korur.

Devamını Göster

Bölümler

1. Müvekkil Adayı ile Görüşme

08:40

Size hukuki bir konuda danışan her kişi müvekkil değildir ancak tam olarak müvekkil adayıdır desek yanlış olmaz. Bilgi elle tutulur gözle görülür bir şey değil ve çoğu zaman insanlar için sordukları sorulara cevap almak ücretsiz olmalıdır. İşte bu anlayışı değiştirmek ve hukuki danışmanlık hizmetiniz karşılığında hak ettiğiniz ücreti alabilmek sizin eliniz de. Bu bölümde bir müvekkil adayı ile görüşme sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar anlatıldı.

2. Müvekkil ile Görüşme

09:47

Dava veya danışmanlık sürecini üstlendiğiniz müvekkiliniz ile olan görüşmelerinizde dikkat etmeniz gereken çok önemli hususlar vardır. İlk toplantınızdan başlayarak imzalayacağınız avukatlık ücreti sözleşmelerine kadar devam eden süreçte önemle hatırlamanız gereken noktaları örnekler ile bu bölümde size sunduk. Başarılı bir müvekkil görüşmesi süreci için şimdi izlemeye başla.

3. Müvekkil ile Yargılama Sürecindeki İletişim

03:11

Vekâlet çıkarıldı, sözleşme imzalandı ve artık dava sürecine geçildi. Duruşmalar, ara kararlar, yargılama masrafları üst üste gelecek ve bu dönemde müvekkiliniz ile sık sık iletişim kurmak zorunda kalacaksınız. Sorumluluğunuz kadar müvekkilin menfaatine olacak bir karar çıkması için sizinle fazlasıyla iletişim halinde olmak istemesi bu süreci zorlu bir hale getirecek. Uygulamanız gereken temel adımları bildiğinizde bu süreç her iki taraf için de asla can sıkıcı bir hal almayacak. Bu bölüm, müvekkiliniz ile yargılama aşamasında sağlıklı bir iletişim kurmanız için hazırlandı.

Benzer İçerikler