Şirket Faaliyetlerindeki Hukuki Hatalar: Kıymetli Evrak Süreçleri - II

Eğitim

Şirket Faaliyetlerindeki Hukuki Hatalar: Kıymetli Evrak Süreçleri - II

Hazırlayan: Mehmet Durmaz

Süre: Toplam 32 Dakika

Bölüm Sayısı: 4

Genel Bakış

Bir şirketin içinde faaliyet gösteren avukat olabilirsin ya da danışmanlık verdiğin şirketler olabilir. Müvekkillerinin ticari faaliyetlerinde birçok hukuki problem meydana gelir. Bunları çözmek kadar problemlerin ortaya çıkmasını engellemek de senin kattığın bir değer olacak. Bu problemlerin ortaya çıktığı süreçlerden biri de ticari faaliyetler sırasında oldukça sık kullanılan kıymetli evraklara ilişkin. Hukuki hataların kıymetli evrak süreçlerine ilişkin olan kısmı için seriye bu eğitimle devam ediyoruz. Uygulamada en çok karşılaşılan hataları ve olması gerekenleri öğrenerek etkili bir hukuki hizmet vermeye devam etmen için şimdi izlemeye devam et.

Devamını Göster

Bölümler

1. Keşideciye Ödememe Protestosu Gönderilmemesi ve Sonuçları

08:07

Uygulamadaki her avukat gibi siz de müvekkil şirketlerinizin lehtar oldukları senetleri vadesi geldiğinde bankaya teslim ettiklerini görebilirsiniz. Bunun aslında çok önemli bir sebebi vardır. Yasal bir zorunluluk olmasa da bazı durumlarda hukuken zorunlu bir işlemi müvekkiliniz ve sizin yerinize banka gerçekleştirir. Peki, nedir o bazı durumlar? Keşideciye ödememe protestosunun neden çekildiğini ve protestonun mevcut olmamasının sonuçları sizin için bu bölümde anlatıldı.

2. Düzenlenen Senette Lehtar Olarak Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Çekte İmza Yetkilisi Sorunu

10:14

İcra takibine başlamanız için müvekkiliniz tarafından size teslim edilen onlarca senet. Senetleri incelediğinizde ise okunması mümkün olmayan yazılarla karşılaşabilirsiniz. Müvekkilinizin lehtar olduğu veya kendisine ciro edilmiş senetlerde onları uyarmanız gereken birkaç nokta var. Bu bölümde öğrenecekleriniz bununla sınırlı değil. A şirketi tarafından bugün verilen çekteki imza yetkilisi ile çeki bir ay sonra bankaya ibraz ettiğiniz tarihteki imza yetkilisi farklı olabilir. Konu hakkında uygulamadaki sorunları ve Yargıtay’ın değindiği temel noktaları şimdi öğrenmeye başla.

3. Senetlerde Muacceliyet Kaydı – Senetlerin İade Alınmaması

03:36

Sıralı senetler. Bu cümle dizisini uygulamada her avukat gibi siz de çok duyuyorsunuz ya da ilk defa karşılaşıyorsunuz. Uygulamada sıralı senetlerin muaccel hale gelmesiyle ilgili yaşanan sorunlara ilişkin çözümler ve bedeli ödenen senetlerin iade alınmaması durumunda yaşanan hukuki riskler, alınması gereken tedbirlerle birlikte anlatıldı.

4. Teminat Senedi Kaydında Yapılan Hukuki Hatalar

09:14

Teoride hiç duymadık ama mesleğe adım attığımız ilk zamanlardan itibaren teminat amacıyla düzenlenen senetlerin varlığından haberdar olmaya başladık. İlgili dava süreçlerinde ise “Ben o senedi düzenledim ama teminat amacıyla düzenledim.” tarzı cümleleri hep duyarız. Teminat senetlerinin türleri ve teminat senedi kayıtlarının olası etkileri güncel Yargıtay görüşleri ile beraber incelendi.

Benzer İçerikler