Tasarrufun İptali Davasının Anatomisi: Seri - II

Eğitim

Tasarrufun İptali Davasının Anatomisi: Seri - II

Hazırlayan: Pınar Durmaz

Süre: Toplam 19 Dakika

Bölüm Sayısı: 4

Genel Bakış

Tasarrufun iptali davalarını açarken görevli mahkemeyi belirlemek oldukça önemli. Aksi taktirde uzun süren bir yargılama süreci bizi bekler. Özellikle bu davada görevli mahkemeyi belirlerken istisnalara oldukça dikkat etmemiz gerekir. İhtiyati haciz kararının alınması ve uygulanmasındaki farklıkları bilmek kadar önemli olan bir diğer durum ise bedel davası kavramıyla karşımıza çıkar. Herhangi bir usul hatası yapmamak için bu davalardaki yargılama usulüne ve dikkat edilmesi gereken noktalara hakim olmak ise bir diğer önemli konudur.

Devamını Göster

Bölümler

1. Görevli Mahkeme

04:16

Genel HMK kurallarıyla görevli mahkemenin belirlenmesi oldukça mümkün ve kolay gözükebilir ancak tasarrufun iptali davalarında görevli mahkeme konusunda istisna durumlar da mevcuttur. Bu istisna durumları bilmeden gerçekleştirilecek bir işlem görev konusunda ayrı bir uyuşmazlığı beraberinde getirir ve yargılama sürecinin uzamasına neden olur.

2. İhtiyati Haciz Kararı, Uygulanması ve Bedel Davası Kavramı

07:59

Bu davalarda ister davacı ister davalı vekili olun, ihtiyati haciz kararını ya talep edersiniz ya da verilen karara itiraz edersiniz. Davadaki sıfata göre, ihtiyati haciz kararına karşı başvurulabilecek yasal yollar değişir. Bu noktada bedel davası kavramı karşımıza çıktığında ihtiyati haciz için de teminat süreci değişebilir. Kararın uygulanması konusunda da bilinen ihtiyati haciz merasimine bir sebeple gerek kalmaz.

3. Yetkili Mahkeme

02:22

Yetkili mahkeme konusunda HMK hükümleri geçerli olur ancak bu davaların konusunun çoğu kez taşınmaz olması akıllarda soru işareti oluşturabilir. Tasarrufun iptali davalarının karşı dava olarak da açılabiliyor olması yetki konusunu bir kez daha gündeme getirir. Olması gerekenler bu bölümde derlendi.

4. Yargılama Usulü

03:51

Klasik usul bilgisi alışkanlıklarımız bazı dava türlerinde hata yapmamıza neden olur. İşte tasarrufun iptali davalarında uygulanan basit yargılama usulüne ilişkin bilgileri tazelemekte ve özelliklere delillere ilişkin dikkat etmemiz gereken noktaları bilmekte fayda var.

Benzer İçerikler