Yargıtay Kararları Serisi: İş Hukuku

Karar

Hazırlayan: HUBOX Orijinal

Süre: Toplam 34 Dakika

Bölüm Sayısı: 3

Genel Bakış

İş Hukuku kapsamındaki uyuşmazlıklarda güncel Yargıtay kararlarına sıklıkla başvurulur. Kararların güncel olması kadar önemli olan bir diğer husus ise uygulamada çokça karşılaşılan uyuşmazlıklara ilişkin kararlara hâkim olabilmektir. Bu seride güncel konulara ilişkin kararları sizler için derleyip özet bir şekilde aktarıyoruz. Üstelik içerikte bahsedilen tüm kararlara da dokümanlar kısmından ulaşabiliyorsunuz.

Devamını Göster

Bölümler

Uzaktan Çalışmada Fazla Mesainin İspatı

1. Uzaktan Çalışmada Fazla Mesainin İspatı

12:21

Uzaktan çalışma sisteminin yaygınlaşmasıyla bu konudaki uyuşmazlık sayısı da gittikçe artıyor. Özellikle uzaktan çalışmada fazla mesainin ispatı, iş hukuku alanında çalışan avukatların bilmesi gereken önemli bir konu. Yargıtayın konuya bakışını güncel kararlar ile derledik.

Mobbing (Bezdiri)

2. Mobbing (Bezdiri)

09:17

İspatı en zor olan şey: Mobbing. Müvekkiliniz size işverenin kendisine mobbing uyguladığı iddiasıyla başvurması kaçınılmaz. Özellikle bu sebeple manevi tazminat talebinde bulunulması için elimizde yeterince ispat vasıtası olması gerekir. Uygulamacılar için Yargıtay Kararları ışığında bu hususu incelemekte fayda var.

Haklı Sebeple Fesihte 6 İş Günlük Sürenin Başlangıcı

3. Haklı Sebeple Fesihte 6 İş Günlük Sürenin Başlangıcı

11:25

İşverenin iş sözleşmesinin feshini ne kadar sürede gerçekleştirmesi gerektiği büyük önem arz eder. Süreye riayet edilmemesinden dolayı haklı sebeple fesih, haksız sebeple bir feshe dönüşebilir ve işveren hem kıdem hem de ihbar tazminatını ödeme durumunda kalabilir. Peki bu hak düşürücü süre ne zaman başlar? Yargıtay 9. Hukuk Dairesinin bu konuyu aydınlatan en güncel kararı bu bölümde incelendi.

Benzer İçerikler