Yargıtay Kararları Serisi: Kira Hukuku

Karar

Hazırlayan: HUBOX Orijinal

Süre: Toplam 15 Dakika

Bölüm Sayısı: 2

Genel Bakış

Kira hukuku kapsamındaki uyuşmazlıklarda güncel Yargıtay kararlarına sıklıkla başvurulur. Kararların güncel olması kadar önemli olan bir diğer husus ise uygulamada çokça karşılaşılan uyuşmazlıklara ilişkin kararlara hâkim olabilmektir. Bu seride güncel konulara ilişkin kararları sizler için derleyip özet bir şekilde aktarıyoruz. Üstelik içerikte bahsedilen tüm kararlara da dokümanlar kısmından ulaşabiliyorsunuz.

Devamını Göster

Bölümler

İhtiyaç Sebebiyle Kiracının Tahliyesi - I

1. İhtiyaç Sebebiyle Kiracının Tahliyesi - I

06:11

Kira hukuku alanında en çok karşılaşılan dava türlerinden biri şüphesiz ki ihtiyaç sebebiyle kiracının tahliyesi davalarıdır. İhtiyacın doğduğu sebepler ise her olaya özgü olarak değişebilmektedir. Serinin bu bölümünde, malik olan anne veya babasından ayrı yaşamak isteyen bireylerin konut ihtiyacı, Yargıtay Özel Daire ve Hukuk Genel Kurulu kararları ile incelendi.

Kiraya Verenin Temerrüdü ve Ödeme Yeri - I

2. Kiraya Verenin Temerrüdü ve Ödeme Yeri - I

08:22

Tarafların kira bedeli konusunda anlaşamamaları, kiraya verenin kira bedelini almaktan kaçınmasına yol açabiliyor. Bu gibi durumlarda eğer kiracı tarafın vekili iseniz kendisine önerebileceğiniz yollardan biri PTT yoluyla konutta teslimdir. Bu yöntemin adı konutta teslim olsa da işleyiş uygulamada farklıdır. Gerek bu yönteme ilişkin dikkat edilmesi gerekenler gerekse ödeme yeri konusundaki detaylara Yargıtay Kararları ile hakim olmakta fayda var.

Benzer İçerikler