Yargıtay Kararları ve Örnekler ile Ticari Dava - Tüketici Davası Ayrımı

Eğitim

Yargıtay Kararları ve Örnekler ile Ticari Dava - Tüketici Davası Ayrımı

Hazırlayan: HUBOX Orijinal

Süre: Toplam 15 Dakika

Bölüm Sayısı: 2

Genel Bakış

Bir davanın ticari dava mı yoksa tüketici davası mı olduğunu belirlemek, uygulamada en çok kafa karışıklığına yol açan hususlardan biri. Özellikle ticari iş karinesinin görevli mahkemeyi belirlemede bir ölçüt olarak kullanılması, en baştan yanlış bir usul işlemiyle başlangıçlara sebep olabiliyor. Bir hukuki işlemin tüketici işlemi olup olmadığını ve hangi uyuşmazlıkların Asliye Ticaret Mahkemesinin görev alanına girdiğini belirlemek için en baştan doğru soruları sormalısınız. Güncel Yargıtay Kararlarından kesitler ve destekleyici açıklamalar ile ticari davalar ve tüketici davaları arasındaki ayrımı şimdi daha net şekilde öğrenmeye başlayabilirsin.

Devamını Göster

Bölümler

1. Ticari Davalar ve Asliye Ticaret Mahkemelerinin Görev Alanı

06:48

Bir davanın ticari dava olup olmadığını belirlerken TTK’nın ilgili düzenlemesine bakmak ve orada istediğimizi bulamazsak diğer şartların yerine gelip gelmediğini incelememiz gerekir. Tacir, esnaf ve serbest meslek erbabı gibi ayrımları iyi bilmeli, ticari iş karinesini bir tespit aracı olarak kullanmanın hatalı olabileceğini bilmeliyiz. Ticari işletme kavramının önemi, bir davanın ticari dava sayılmasında büyük rol oynar. Güncel Yargıtay Kararları ile Asliye Ticaret Mahkemesinin görev alanını iyi anlamak için şimdi izlemeye başla.

2. Tüketici Davaları ve Tüketici Mahkemelerinin Görev Alanı

07:17

Bir davanın mutlak ticari dava olduğunu düşündüğünüzde dahi Tüketici Kanunundaki ilgili düzenleme size yanlış bir tespitte bulunduğunuzu gösterir. Bir taraf tüketici diğer taraf da mesleki veya ticari amaçla hareket eden bir kişi ise artık bir tüketici işleminden bahsederiz. İşte bir davanın tüketici davası mı yoksa ticari dava mı olduğunu belirlemedeki en büyük ölçüt de budur.

Benzer İçerikler