Cinsel Suçlara İlişkin Davaların Anatomisi: Seri - II

Eğitim

Cinsel Suçlara İlişkin Davaların Anatomisi: Seri - II

Hazırlayan: Begüm Osma

Süre: Toplam 39 Dakika

Bölüm Sayısı: 7

Genel Bakış

Cinsel suç dosyaları, diğer ceza dosyalarınıza göre hem deliller hem de süreç takibi açısından daha farklı bir çalışma yürütmenizi gerektirir. Özellikle müşteki/katılan vekili olarak soruşturma aşamasında izlemeniz gereken adımlar ve dikkate almanız gereken bazı kriterler bulunur. Deliller, savcı ile iletişim, müvekkilin özel durumları, Yargıtay’ın dikkate aldığı kriterler, dilekçeler, tutuklama tedbirinin uygulanması ve iddianamenin kabulüne kadar olan her adımda bilinmesi gerekenlere hakim olmak bu dosyalarda mağdur müvekkiliniz lehine en etkili kararları almanızda büyük rol oynayabilecektir.

Devamını Göster

Bölümler

1. Delillerin Sınıflandırılması

03:02

Soruşturma aşamasında en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biri deliller. Her ne kadar ceza yargılamasında delil serbestisi ilkesinin geçerli olsa da her delilin soruşturmanın seyrini değiştirmesi açısından aynı etkiye sahip olduğu söylenemez. Cinsel suç dosyalarına sunabileceğiniz ve dosyada mutlaka bulunması için çaba sarf etmeniz gereken delillerin neler olduğu ve nasıl sınıflandırıldığı bu içerikte akıcı ve özet bir şekilde aktarıldı.

2. Yargıtay'ın Şikayet Aşamasında Dikkate Aldığı Kriterler

10:31

Cinsel suçlara ilişkin ceza dosyalarında gerek şüpheli gerekse de şikayetçi tarafının belirli iddia ve savunmaları olur. Sadece şikayetçi mağdurun ve şüpheli veya şüphelilerin var olduğu bir olayın aydınlatılması ise hiç kolay değildir. Yargıtay, bu suç tipine özel olarak güncel kararlarında fazla sayıda kriter belirlemiştir. Bu kriterlerin neler olduğunu bilmek, daha sürecin en başında müvekkilinizi daha doğru bir şekilde aydınlatmanızı ve dosyada daha etkili iddialarda bulunmanızı sağlar.

3. Savcı ile İletişim ve Müvekkilin Özel Durumlarının Aktarılması

05:30

Özellikle bu dosyalara CMK sistemi tarafından atandıysanız mağdur vekili olarak işler pek de istediğiniz gibi gitmeyebilir. Savcılık makamı tarafından dikkate alınmama ve dosya üzerindeki çalışmalarınızın etkili şekilde yürütülmesinin engellenmesi gibi durumlarla bazen karşılaşabilirsiniz. İşte böyle durumda almanız gereken bazı aksiyonlar bulunur. Savcılık aşamasında titiz davranmamız gereken bir diğer konusu ise müvekkilin özel durumlarıdır. Kök ailesinen korunma ihtiyacı bunlardan sadece biri. Diğer özel durumlar ve yapmanız gerekenler bu bölümde net bir şekilde anlatıldı.

4. Mağdurun Gebelik Durumu

06:19

Mağdur müvekkilimizin uğramış olduğu nitelikli cinsel saldırı sonucu gebelik durumu söz konusu olabilir. Böyle durumlarda yasal kürtaj sınırı değişiklik gösterir. Ancak uygulamada gebeliğin sona erdirilmesi ilişkin süreçlerde maalesef bazı sorunlar yaşanır. Bu sorunları aşmak ve doğru bir yol izlemek için bu süreç hakkındaki detayları bilmeliyiz.

5. Dosyanın Güncel Durumunun, Sanık Müdafii Savunmalarının ve Sanık İfadelerinin İncelenmesi

03:36

Cinsel suç dosyaları soruşturma aşamasında sıkı bir takip gerektirir. Her an dosyaya giren yeni bir delil, savunma, ifade ya da bir karar olabilir. Tüm bunları belirli periyotlar ile takip etmek yalnızca dosyadaki hakimiyeti güçlendirmez. Aynı zaman da çelişkili şüpheli ifadelerini veya savunmalarını tespit etmeniz, kovuşturma aşamasında elinizi oldukça güçlendirecektir.

6. Savcılığa Sunulması Gereken Dilekçeler ve Soruşturma Dosyasında Mutlaka Bulunması Gerekenler

04:16

Kovuşturma sürecindeki yargılamanın temelleri soruşturma aşamasında atılır. Keşif ve adli tıp raporları gibi birçok gelen evraka karşı beyanda bulunmanız iddianame içeriği için oldukça etkili olur. Bu dilekçeleri dosyaya sunmamak ve soruşturma dosyasında mutlaka bulunması gereken belge ve tutanaklar hakkında bilgi sahibi olmamak, kovuşturma sürecini aleyhinize olacak şekilde zorlaştıracaktır.

7. İddianamenin Hazırlanması, Kabulü ve İadesi Süreci

05:35

Bu suç tipine özel dosyalarda özellikle bazı hususların mutlaka iddianamede yer alması gerekir. Mağdur vekili olarak siz de soruşturmayı yürüten savcı kadar bu konuda dikkatli olmalısınız. Eksik hazırlanan bir iddianamenin mahkeme tarafından iade edileceğini bilerek yargılamanın sağlıklı bir şekilde devam etmesi bu sürece hakim olmalısınız.

Benzer İçerikler

Yargıtay Kararları Işığında Olası Kast - Bilinçli Taksir Farkı
Kazım Yiğit Akalın
Yeni
Ceza Avukatı Olmak
HUBOX Orijinal
Cinsel Suçlara İlişkin Davaların Anatomisi: Seri - I
Begüm Osma
Koruma Tedbirleri ve Hukuka Aykırı Deliller: Bilgisayar Araması ve İletişimin Denetlenmesi
Eşref Çelik
Ceza Hukukunda Esas Hakkında Savunma
Kazım Yiğit Akalın
Koruma Tedbirleri ve Hukuka Aykırı Deliller: Önleme Araması
Eşref Çelik
Tutuklu Müvekkil ile İletişim ve Cezaevi Süreci
Kazım Yiğit Akalın
Koruma Tedbirleri ve Hukuka Aykırı Deliller: Adli Arama
Eşref Çelik
Sulh Ceza Hakimliğinde Sorgu Aşaması
Kazım Yiğit Akalın
Kişilik Hakkının ve Özel Hayatın Gizliliğinin İhlalinde Erişim Engeli Süreci
HUBOX Orijinal
Karakol ve Savcılık Süreci
Eşref Çelik
İnfaz Hukuku ve Hesaplama Yöntemleri: Seri - II
Eşref Çelik
Savunma Dilekçesinin Hazırlanması
Mustafa Tırtır
Uygulamada Cezaevi Süreci
Eşref Çelik
İnfaz Hukuku ve Hesaplama Yöntemleri: Seri - I
Eşref Çelik
TCK m.188/1 Kapsamında Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde İmal ve Ticareti Suçu
Eşref Çelik
TCK m.188/3 Kapsamında Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde İmal ve Ticareti Suçu
Eşref Çelik
Şikayet Dilekçesinin Hazırlanması
Mustafa Tırtır
Yargıtay Kararları Işığında Belgede Sahtecilik Suçları
Güçlü Akyürek
CMK Seri - I: Soruşturma Evresi
Mustafa Tırtır
TCK'nın Yer Bakımından Uygulanması
Güçlü Akyürek
Marka Hakkına Tecavüz Davalarının Anatomisi
Mert Şahinci
TCK’daki Benzer Suç Tiplerinin Ayrımı
Güçlü Akyürek
Şikayet, Uzlaştırma ve Mağdur Vekilliği
Güçlü Akyürek
Soruşturma ve Kovuşturma İşlemlerinde Avukatın Rolü
Güçlü Akyürek
Ekonomi, Sanayi ve Ticarete İlişkin Suçlar
Sinan Altunç